Hakkımızda

1-Beylikdüzü Genç İşadamları Derneği’nin Kuruluş amacı ve hikayesi nedir ?

Cevap: Bizler yerel ve ulusal düzeyde birçok oluşumda ve STK larda görev almış bir grup arkadaş ile, aylarca süren istişarelerimiz sonucunda, ilçemizdeki gençleri bir araya getirecek, danışma kültürünü oluşturacak bir platform kurabilir miyiz sorusunun cevabını aradık. Sonunda elde ettiğimiz cevap, insanların inanç ve görüşlerine bakılmaksızın bir araya gelebilecekleri, sosyalleşirken, dayanışma kültürünü öğrenecekleri en güzel mecranın ticaret amacı güden bir dernek olduğudur. Kimse kimseyle alışveriş ederken, inancını, görüşünü, rengini dilinin ismini sormamaktadır, zaten alışveriş esnasında sağlıklı bir iletişim kurulduktan sonrada, bu gibi farklılıklar zamanla hoşgörü ile karşılanır ve süreç içerisinde fark edilmemeye başlanır.

2010 yılı olan kuruluşumuzdan, Geldiğimiz 9 yılın sonunda ne kadar doğru bir kulvar seçtiğimizi görmüş durumdayız. Bizler Dernek üyelerimizle birlikte, Kanunlara uygun Legal faaliyet gösteren tüm resmi ve özel kurumlar, Siyasi partiler, inanç grupları ve STK lar ile, fayda üretecek her türlü işbirliğine girer, her türlü girişimi yapabiliriz. Bizler öncelikle ilçemize, sonrasında ülkemize faydalı olmaya çalışıyor, faydalı her türlü teoriyi ve pratiği destekliyoruz.

2-BEYGİAD ın diğer genç iş adamları derneklerinden farklı olarak hayata geçirdiği hangi konular var?

Cevap: Bizler Tüketiciliği kendine misyon edinen gençleri üretim sahnesine çıkaracağız, aş için el açan değil, aş vermek için çalışan bir nesil hedefliyoruz diyerek bu yola çıktık, üretim, ticaret ve dayanışma odaklı bir derneğiz. Bu misyonumuza uygun en güzel girişimimiz, ticari dayanışma haricinde, Eğitim Birimimiz vasıtası ile verdiğimiz eğitimlerimiz olmuştur, İBB ile verdiğimiz Gıda sektörüne yönelik hijyen eğitimleri, KOSGEB ile birlikte verdiğimiz Girişimcilik Eğitimleri ve Beygiad Akademimizin verdiği Kişisel gelişim eğitimleri ile bu misyonumuzu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. KOSGEB eğitimlerini verirken, Beylikdüzü Belediyesi, Beylikdüzü Kaymakamlığı, Çatalca Kaymakamlığı ve birçok vakıf ile işbirliği yaptık, kurum ve dernek dayanışması ortaya çıkardık. Toplamda 8 Kur Girişimcilik eğitimi verdik ve kursiyerlerimizin devlet hibelerinden yararlanması için İlgili sertifikaya sahip olmasını sağladık. 2015 Yılında her ay bir konu üzerinde akademisyen hocalarımız ile birlikte, Kültür merkezinde bize tahsis edilen salonlarda eğitimlerimizi verdik, İstanbul Üniversitesi ve Maltepe Üniversitesin den Akademisyenlerimizle  düzenlediğimiz, İşdünyası-Üniversite Yeni Vizyon Arayışları panelimiz vasıtası ile istişareler sonucunda yeni hedeflerimizi belirledik, projelerimizde farkındalık yaratacak yenilikler getirme kararı aldık.

3- Çalışma gruplarınız  var mıdır ?

Cevap: Beylikdüzü Genç İşadamları Derneği Çatısı altında sırasıyla İnşaat ve Gayrimenkul, Gıda, Mobilya ve Tekstil, Bilim ve Teknoloji, Sanayi ve Üretim, Otomotiv, Hizmet, Lojistik sektör kurulu olmak üzere sekiz sektör kurulumuz var. Eğitim, Sosyal İşler, Tanıtım Medya, Mali ve İdari İşler Birimi Olmak Üzere dört birimimiz ve Bayan üyelerimizin aktif olduğu sosyal projeleri gerçekleştirmek üzere kurdukları Kadın Girişimciler Kurulumuz var. Tüm bu çalışma gruplarında üyelerimizin kendine uygun gördüğü branşta sosyalleşme ve proje gerçekleştirme imkanı sunuyoruz. Ayrıca ulusal ve uluslararası platformlarda Derneğimizin öncülüğünde diğer dernekleride toparlayarak faaliyetler gerçekleştireceğimiz, (EKİP)  Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Platformunu Beygiad Çatısı Altında Kurduk, 2015 te kurulan bu platform aracılığı ile çok büyük faaliyetlere imza atacağımıza inanıyorum.

 

4- Sosyal sorumluluk projeleriniz nelerdir ?

Cevap: Öncelikle istihdam konularında fayda göstermeye çalıştık, işverenle işçinin doğru iletişim yolu ile buluşmasına önayak olarak, bize gelen eleman istekleriyle, iş isteklerini harmanlıyor, bu hususta ilçemizde işsizliğe çözüm bulmaya çalışıyoruz. Derneğimiz mümkün olduğunca bizlere gelen yardım taleplerine kurum olarak değil, gelen talebi maddi durumu iyi olan üyeye bildirerek mağduriyetin giderilmesine önayak oluyor. Gelen burs taleplerinide aynı şekilde üye olsun olmasın, işadamlarımızın dikkatine sunuyoruz. Ayrıca Düzenlediğimiz yardım kampanyaları ile ülkemizdeki yoksulluğa bir nebze olsa serinlik olmaya çalışıyoruz, buna en güzel örnek, 2016 Ocak ayımızda düzenlediğimiz ‘Küçük Ayaklar Üşümesin ‘’ projemiz oldu, hayırsever işadamlarımızdan gelen kışlık bot ve ayakkabıları, ülkemizin farklı illerinde bu yardıma muhtaç miniklerimize ulaştırıyoruz. Hedefimiz Şubat Sonunda binlerce küçük kardeşimizin sevinmesine vesile olmak.  Güneydoğuda Yakılan okullarımızdaki kütüphanelerin oluşumu için kitap kampanyası yaptık.  Ayrıca derneğimiz kurulduğu günden beri, ramazanlarda üyelere yönelik iftar programı düzenlememiş, en son iftar bütçemizi Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma Vakfına bağışlayarak, bu kutsal ayda korunması ve yedirilmesi gerekenin, fakir vatandaşlarımız olduğunun vurgusunu yaptık.